sugrįžusi žmogaus jaunystė!

Osteopatija

Sveikos gyvensenos specialistai, MB

Įmonės kodas 305181098
Latvių g. 31 (2 aukštas), Vilnius

Tel. +370 693 01188

Kontaktai

Skirta žmogaus atramos, judėjimo sistemas stiprinti, gydytojo koreguojama sąnarių, raiščių, raumenų, stuburo slankstelių, fascijų padėtis, šalinamas skausmas, diskomfortas.

 

Struktūrinės osteopatijos principas. Osteopatas švelniai ir neskausmingai čiuopia raumenis, vertina jų tonusą, įsitempimą ir atsipalaidavimą, stambius sąnarius, stuburo slankstelius. Kadangi vertinama visuma, osteopatas neretai paprašo žmogaus pasilenkti, pavaikščioti, atlikti įvairios judesio amplitudės pratimus. Būtent todėl osteopatų rankos vadinamos stebuklingomis – jos yra švelnios, jautrios ir genialiai išlavintos.

Struktūrinė

osteopatija

Karališkas

osteopatijos

menas

Osteopatijos įspūdinga istorija

 

 Galima sakyti drąsiai, kad ji gimė iš genijaus apraiškos – iš to, ką Leonardas da Vinci vadino 7 genijaus principais:

 

  • Curiosita – nenumaldomas troškimas ir begalinė aistra mokytis ir pažinti naujas sferas;
  • Corporlita – grakštumo lavinimas, ambidekstrija (abiejų rankų proporcingas valdymas);
  • Connesione – sisteminis mąstymas, visumos matymas (Būties reiškinių tarpusavio ryšiai ir sąsajos, sveikatingai treniruota skeleto-raumenų sistema);
  • Sensazione – nuolatinis 5 sąmonės juslių tobulinimas, šviežumo ir džiaugsmo kaip pastovios būsenos palaikymas;
  • Arte/Scienza – pusiausvyra tarp logikos ir vaizduotės, mokslo ir meno kūrybinės jungtys;
  • Dimostrazione – lengvumas mokytis ir klaidų, žinių tikrinimas per nuolatinę patirtį;
  • Sfumato – paradoksų, gyvenimo mįslių, fenomenų, Būties daugiaprasmiškumo vaiskus suvokimas. Osteopatija, kurios pradininkas buvo A.T.Stilas (hidraulikos inžinierius, gydytojas)

 

Išklausykime, ką sako F.Peilaradas, vienas iš osteopatijos pradininkų:

 

„Osteopatija – tai širdies, rankų, sąžinės darbas. Osteopatai panašūs į vandentiekininkus – jie taip pat keičia žmogaus organizmo tarpines ir atsukinėja susidėvėjusius varžtus, kad jis galėtų eiti savąja homoestazės kryptimi, kad tęstųsi tylusis ląstelių darbas. Kūnas pats padeda osteopatui ir kreipis jį ten, kur reikia jo pagalbos sutrikusiai sveikatai atstatyti.

 

Osteopatas turi jausti vos apčiuopiamą pulsaciją, kuri ir nurodys, kuria linkme eiti. Osteopatija yra ilgaamžė. Be jos žmogus negali apsieiti. Tačiau ji reikli. Tik išrinktieji tampa osteopatais. Tai tokie žmonės, kurie gilinasi pirmiausiai į save, kurie mąsto ir atsakingai suvokia, kad be mechaninių įgūdžių, reikia būti jautrios širdies, nes tik tada galės jausti ir mąstyti pirštais.“

 

Gilios, išsamios anatomijos, fiziologijos žinios padeda gydytojui osteopatui rasti pirminę skausmo priežastį ir padėti organizmui pasveikti pačiam – atkurti organų pusiausvyrą, imunitetą, skeleto-raumenų nervų funkcijas.

Visi žmogaus vidiniai organai paklūsta trims judėjimo principams:

 

  • lankstumui (pasyvus organų judėjimas dėl savaiminių lokomotorinių judėsių);
  • mobilumui (organo judesys kaip santykis su kitu organu, diafragma arba kaulų-raumenų sistema);
  • motilumu (Vidinis organų judėjimas žemu dažniu ir maža amplitude, dar motilumas vadinamas embrioninėmis migracijomis, turinčias unikalias inspir ir ekspir fazes. Tai subtilių judėsių spektras, susiformavęs embrioniniu periodu ir įsirašęs į kiekvieną žmogaus ląstelę.).

 

Taigi, topografinis organų santykis primena lokomotorinio aparato sąnarius; pleura, perikardas, smegenų dangalai, inferinių nervų dangalai yra visceralinių sąnarių pavyzdžiai.

 

Intravisceralinis (turgor) spaudimas yra organo polinkis užimti maksimaliai didelį plotą dėka elastingumo ir kraujotakos.

 

Kaip atsiranda visceralinės organų patologijos? Gali būti krypties amplitudės nukrypimų nuo normalaus fiziologinio judrumo (tai sąlygoja lokalios, recidyvinės potologijos). Mobilumo sutrikimų priežąstys būna:

 

  • sekančios infekcijos;
  • uždaros traumos;
  • uždegimai;
  • chirurginė intervencija.

 

Labai dažnai žmonės kenčia nuo visceralinių spazmų (raumenų apribojimų). Dažniausiai spazmus sąlygojančios priežastys:

 

  • psichosomatiniai sutrikimai;
  • alerginės reakcijos;
  • uždegimai;
  • vegetacinės inervacijos pažeidimai;

 

Su nejudriu gyvenimo būdu, chaotiškam ritme gyvenančių žmonių senėjimu susietas ir raiščių elastingumo praradimas (ptori). Jis atsiradimą skatina šie veiksniai:

 

  • degeneraciniai amžiaus pokyčiai;
  • audinių sulypimai (sukibimai);
  • anoreksija (staigus svorio netekimas);
  • depresija, išreikšta bendru raumenų tenusto nusilpimu;
  • nepilnavertė mityba ir asteniškas kūno sudėjimo tipas.

 

Žmogaus visceralinis mobilumas yra jautriai ir profesionaliai išklausomas – stebimas judesių ritmingumas, dažnis, ekspir/inspir fazės ritmai.

 

Taikant visceralinę osteopatiją, organai, praradę savo gyvastingumą, grįžta į normalų harmoningą ritmą, kas leidžia džiaugtis sugrįžusia sveikata, lankstumu ir neregėtu džiaugsmingu lengvumu.

Visceralinė

 osteopatija

Cranio-sakralinė osteopatija išskirtinė, sakytume – karališka, dėmesį skiria kaukolei, smegenims, nervams, žandikauliams, dantims, LOK organams.

 

Biodinaminė cranio-sakralinė terapija žengia dar toliau – gydomas gimdymo, kaukolės, stuburo traumos, atstato pažeistas smegenų nervų funkcijas, šalina chroniškus, celebrinius kraujotakos sutrikimus, gydo tarpslankstelinių diskų išvaržas.

 

Kaip atliekami osteopatijos seansai?

 

Osteopatas osteopatijos metodais išklauso jūsų organizmą ir tiksliai nustato pažeistas zonas, sutrikimų giluminę priežastį. Tai primena Dieviškojo instrumento – vargonų – jautrų ir profesionalų suderinimą.

 

Pagal konkretų atvejį paskiriamas seansų kiekis (nuo 1 iki 4-7, sunkesnių ligų atvejais).

Savo profesionalia patirtimi, neįkainuojamu laiku, atjauta, ir begaliniu noru padėti su Jumis dalinsis osteopatas Giedrius Ubartas, osteopatijos ir cranio-sakralinės terapijos LAMO įkūrėjas www.lamo.lt (OBA therapy, OBA Water floating, Barselona Dharmo Matta ostheotherapy).

Biodinaminė

craniosakralinė

osteopatija

Osteopatija – žiūri į žmogų kaip į dievišką būtybę, gyvenančią keturiose išmatavimuose:

 

  • fiziniame savo kūne;
  • psichiniame išmatavime;
  • kontekstuose (supančioje žmogų aplinkoje);
  • dvasiniame pasaulyje.

 

Osteopatijos tikslas – suteikti žmogui harmoniją gyventi oriai ir be ligų.

 

Osteopatijos įstabumas slypi:

 

  • tikslioje diagnostikoje;
  • alternatyviame chirurginiame gydyme;
  • minkštame harmoningame gydyme be skausmo;
  • įspūdingame atsistatyme (kūno lankstume, judrume ir sveikatoje).

 

Koks genialus, neišpasakytai įdomus yra žmogus!

Tai – nuostabiausias kūrinys visatoje!

 

10 tūkstančių kilometrų kraujagyslių. Kraujas kasdien cirkuliuodamas įveikia 97 000 km atstumą. Vienintelė žmogaus kūno dalis, kuri neaprūpinama krauju – akies ragena. Tačiau deguonį ji geba gauti tiesiai iš oro.

 

Žmogaus burnoje yra daugiau bakterijų negu žmonių žemėje, tačiau tiktai 1% bakterijų sukelia ligas. Besibučiuojant žmogus perduoda 278 rūšių bakterijas kitam žmogui. Kaip visi esame stebuklingu būdu susieti!

 

Žmogaus kūne – 665 raumenys, kurie sudaro nuo 20-30 kg. Jei žmogus nuo 30 m. nesitreniruoja, jis kasmet praranda po 600 gr raumenų masės. O stipriausias žmogaus raumuo – liežuvis. Tačiau gražiausiais, neabejotinai – širdis.

 

Kokie įdomūs žmogaus plaukai! 725 km – tiek atauga žmogui plaukų per gyvenimą. Skrendant lėktuvu plaukai auga dukart greičiau.

 

Žmogus sumirksi per metus 32 05 000 kartų!

 

Ši nenustojanti stebinti būtybė pasako kasdien 7000 žodžių (moterys) ir 2000 žodžių (vyrai).

 

Žmogus per metus susapnuoja 1460 sapnų.

 

Čiaudint visos organizmo funkcijos neveikia, sustoja net širdis, o pats nusičiaudėjimo greitis – 160 km/h, o nosis čiaudėjimo metu išsklaido slogos virusus 150 km/h greičiu.

 

Žmogus turi daugiau nei 10 milijardų imuniteto ląstelių, iš kurių 66% yra skrandyje, o skrandis fenomenaliai geba atsinaujinti kas 3-4 dienas.

 

Žmogaus nosis gali atskirti trilijoną kvapų, įsminti 50 000 kvapų, liežuvis turi 2000 skonio receptorių, akies vyzdys geba atskirti 10 000 000 šviesos atspalvių.

 

Jeigu žmogaus akis būtų kamera, ji turėtų 576 megapikselių.

 

Žmogaus kepenyse kasdien įvyksta 320 milijardų biocheminių reakcijų.

 

Smegenys sveria 1500 gr. Smegenų svoris didėja, jei žmogus aktyviai juda, o mažėja dėl fizinio aktyvumo stygiaus arba skausmo.

 

Sparčiausiai žmogaus smegenys vystosi nuo 2 iki 11 metų. Geriausias būdas treniruoti smegenis – spręsti neišsprendžiamus galvosūkius.

 

Smegenyse įvyksta 100 000 cheminių reakcijų per sekundę, o pačios smegenys turi 14 milijardų ląstelių.

 

Impulsai žmogaus nervų sistemoje siekia 288 km/h greitį, senatvėje šis greitis sumažėja iki 15%.

 

Bendros nervų magistralės (gyslos) sudaro 75 km.

 

Kai žmogus šypsosi, dirba 43 raumenys, kai susiraukia – 87 (dauguma jų sendina veidą).

 

Vaikas iki 1 metų juokiasi 600 kartų per dieną, suaugęs žmogus – iki 15 kartų.

 

Šie pavyzdžiai ir daugelis kitų byloja apie tai, kokį neišsenkantį šviesos, darnos ir džiaugsmingos energijos potencialą turi žmogus!

Sveikas

 harmoningas

genialus

 žmogus

Mityba šaltajam rudeniui,

po vėsios vasaros.

Aukštų

 vibracijų

 grožio ir

sveikatos

 ritmai

OSTEOPATIJOS

   SEANSAI IR

    kasdieniniai

 pratimai

Mes tikime, kad tik besidalinantys šviesa, dora, harmonija ir išmintimi žmonės yra pajėgūs sukurti grožį ir sveikatą. Kiekvieno mūsų sąmonės šviesa nuaudžia neįtikėtinus raštus ir visi kartu galime palikti nuolat atsikuriančio gėrio žmonijos paveldą.

Kalbėdami apie Physiologia temperamente, prisiminkime Antikos filosofus ir jų plėtotą idėją apie elementus – visą ką sudarančiuosius. Tai – pamatas žmogaus sveikatai.

Geniali moteris Hildegarda von Bingen – abatė, kompozitorė, aiškiaregė, misionierė, dailininkė, gydytoja, tęsdama Platono ir Aristotelio idėjas, rašė apie žmogaus Physiologia temperamente ir skirtybes: vyras – moteris.

Vyrai Moterys
Dominuojantys elementai Ugnis ir žemė Dominuojantys elementai
Generacijos Šalta, konstruktyvi sėkla Generacijos
Vertybiniai ryšiai Stiprėja, kai save kontroliuoja valdomi per meilės jėgą Vertybiniai ryšiai
Dominantė (energetinės struktūros) Aktyvi Dominantė (energetinės struktūros)
4 moterų tipai

I II
Elementai Daug žemės, išreištos per sunkius raumenis, daug ugnies, pasireiškiančios per kraują Subalansuotas žemės elementas išreikštas per stiprius raumenis, nedaug oro elemento, pasireiškiančio per blakšvą kraują
Raumenų struktūra Sunkūs Pakankamai sunkūs
Kraujas Švarus, ryškiai raudonas balkšvas
Odos spalva Balta, itin šviesi Apsiniaukusi, balzgana
Vaisingumas Stiprus Ypatingas
Charakteris Artistiškas, patenkintas Griežtas, kovingas
Galimos ligos po menopauzės Depresija, melancholija, skausmai po šonkauliais, hormoniniai sutrikimai Demensija, atsitiktiniai augliai, blužnies problemos
Santykis su priešinga lytimi Poreikis būti su vyru kaip būtinybė Malonus santykis, bet ne būtinybė

III IV
Elementai Mažiau žemės elemento, išreikšto silpnesniais raumenimis, mažiau vandens elemento, pasireiškiančiu išsausėjančiu krauju Elementų tolygus susilpnėjimas, išreikštas trapia raumenų struktūra ir silpu krauju
Raumenų struktūra Švelnūs, trapūs Skurdūs, neišreikšti
Kraujas Išsausėjantis, linkęs į krešulius Lipnus
Odos spalva Blanki Tamsių atspalvių
Vaisingumas Sunkus Sunkiai pasiekiamas
Charakteris Intelektualus, prieraišus, labdoringas Nestabilus, nesveiko humoro
Galimos ligos po menopauzės Paralyžius, parezės, kepenų sutrikimai, augliai Pilvo skausmai, stuburo – skeleto skausmai, ankstyva mirtis
Santykis su priešinga lytimi Lojalus, pakantus Nesidominti

4 vyrų tipai

I II
Elemetai Ugnis ir gleivės, per daug ugnies Subalansuota oras ir ugnis
Kraujas Ugningas Ugningas ir vėjingas
Kraujo spalva Tamsiai raudona Mišrus: raudonas su tamsiai bordo
Vaisingumas Labai aukštas Stiprus
Vaikai Užgaulūs, linkę į aroganciją, aukštų gebėjimų Harmoningi, turintys savaiminį palaimos jausmą, linkę į geras manieras, lengvai paklūsta auklėjimui
Charakteris Ydingas, stiprus, audringas Subalansuotas
Santykis su kita lytimi Didelis susidomėjimas kita lytimu Pilnavertiški, visapusiški santykiai

III IV
Elemetai Tulžis ir vanduo, per daug vandens tulžies kanale Visi elementai vienodai siplni
Kraujas Vėjuotas ir juodos tulžies Silpnas visais atžvilgiais
Kraujo spalva Rausvas su lengvu alyvos atspalviu Blyškus, nešvarus, netyras
Vaisingumas Dalinis, periodiškas Nevaisingas
Vaikai Uždari savyje, kartais pikta menatys, išdaigininkai, kaprizingi
Charakteris Neturintis krypties, nepastovus Silpnas, reikalaujantis nuolatinio išskirtinio dėmesio ir globos
Santykis su kita lytimi Nekenčia moterų, mazohistiniai poreikiai Išlaikytas, ramus santykis į moteris, lengvas abejingumas

Nagrinėdama Physiologia temperamente, Hildegarda rašė įžvalgiai, kruopščiai ir nepaprastai gyvai. Hildegardos traktatai parodė, kad ši unikali moteris puikiai buvo susipažinusi su Aristotelio De Caelo et Mundo ir Meteorologica, Lukrecijaus de Rerum Natura, Bernardo Silvestrio De Mundi Universitate, sive Megacosmos et Microcosmo, bei kitų iškilų protų darbais ir kūriniais. Kabant apie ją pačią, Hildegarda nuolat tapė, kūrė ir rašė savo aiškeregystės vizijas, gautas itin aukštų kontempliacijų ir gilių meditacijų metu.

 

Physiologia temperamente ir nervinis atsakas

 

Melancholikas – (dominuoja vėjas – gleivės ir gleivės – vėjas) mėgina išvengti streso tapdamas pasyvus (grimzta į sąstingį ir depresiją).

Ypatumai: kūno svarumo, trapumo pojūtis ir tyli  rezignacija sudaro viziją, kad melancholikas – ne šio pasaulio būtybė, inteligentiški, itin turtingos vaizduotės, laimingi jaučiasi kai liūdi, pasiryžę viskam dėl savo vertės pajautimo.

 

Cholerikas – (dominuoja tulžis ir tulžis – vėjas) mėgina išvengti streso tapdamas aktyvus (išreiškia per didelį susijaudinimą, paniką, isterišką aktyvumą).

Ypatumai: neįprastai aukštas valingumas, impulsyvumas, nejautrūs kitų reikmėms, energingi, kupini žydinčio pasitikėjimo savimi.

 

Sangvinikas – (dominuoja vėjas, tulžis – gleivės, rečiau vėjas – tulžis – gleivės) mėgina išvengti streso tapdamas aktyvus (rodo viską nustelbiantį, padriką aktyvumą, atsparus kasdieniniams  stresams).

Ypatumai: laimingi, nes nerūpestingi, kaip drugeliai skraido nuo vieno įspūdžio prie kito, neturi jokių įpročių, mėgsta permainas, neužbaigia darbų.

 

Flegmatikas - (dominuoja gleivės) mėgina išvengti streso tapdamas pasyvus (užsisklendžia savyje).

Ypatumai: logiški, apkūnūs, tikslūs, viskuo patenkinti. Itin mėgsta apeigas, rutiną, valgo ir eina miegoti nustatytu laiku, gyvena savyje, nesijaudindami dėl to, kas vyksta aplink juos.

 

Cholerikas (gr. chole – tulžis), pulsas 16-83 tvinksniai per minutę.

Flegmatikas (gr. flegma – gleivės), pulsas retesnis nei 67.

Sangvinkas (gr. sanguis – kraujas), pulsas 68-75.

Melancholikas (gr. melas chole – juodoji tulžis), pulsas dažnas, daugiau nei 83.

 

 

Došos

 

Doša – neurofiziologinės prigimties arba kaulų ir psichinės energijos sandara. Došos nustatomos pagal kaukolės formą, liežuvį, uriną, pulsą.

 

Lygmenys: proto, kalbos, kūno.

 

Došų ypatumai:

1. Miego trukmė

2. Seksualinė energija

3. Karščio ir šalčio ypatumai

4. Jautra skausmui

5. Senėjimas

 

Došų tipai:

1. Vėjas

2. Gleivės

3. Tulžis

4. Mišrios:

Vėjas – Gleivės

Vėjas – Tulžis

Tulžis - Gleivės

 

Doša atsiranda Bardo metu. Gimimo metu matoma prigimtinė doša. Iki 18 metų kaukolės augimas sulėtėja, pagreitėja tiems, kurių došos yra vėjas, vėjas-gleivės. Skaičiavimai yra itin tikslūs, kurie yra Tridoša, tulžis, tulžis-gleivės. Žmonių, kurių platūs veidai (vėjas- tulžis, tulžis-gleivės, jie turi plačią kaktą, jų veido konfigūracija yra ne į viršų, o į plotį, dar kitaip vadinami plačiaveidžiais), jie yra linkę į tai, kad jų liga greitai pasiduoda gydymui. Linkę į savaiminį gijimą. Tendencija yra tokia, kad, žmonių, kurių yra stipri kaukolė, kurių aukštas viršugalvio pakėlimas, jų tendencija yra ilgametystei.

Aistra, pyktis, proto tamsumas – tai trejetas atitinkamai esantis priežastimi, pagimdančią vėją, tulžį ir gleives.  Kai tarp trijų skysčių yra nusistovėjusi pusiausvyra, žmogaus sveikata būna gera, liga snaudžia, o kai pusiausvyra sutrinka, skysčiai tampa ligos veiksniais, sužaloja kūną, sutrumpina gyvenimą bei sukelia kančią.  Senatvė – vėjo amžius, branda – tulžies, vaikystė - gleivių, taip pasiskirsto ligos pagal amžių. „Šaltis“  ir „vėsa“ – tai vėjo vieta. „Sausumas“ ir „karštis“ – tai tulžies vieta. „Drėgnumas“ ir „riebalingumas“ - vieta gleivių. Vėjo ligos pradeda judėti vasarą, kadangi vėjas kaupiasi vasaros pradžioje todėl, kad šiam periodui būdinga lengvumas ir žvarbumas. Šios sezono ypatybės atitinka vėjo savybes, todėl jis ir kaupiasi, taip pat juda vakarais ir auštant. Tulžies – rudenį, pusiaudienį ir pusiaunaktį. Gleivių – pavasarį, kurios susikaupia per žiemą, tai pat tai pasireiškia temstant, vakare, auštant ryte (tamsa – rytinė prieblanda).

 

 

Vėjas

(oras-eteris)

 

Būdingi bruožai – kiaušinio formos galva, aukšta kakta, plonas veidas, kūno sudėjimas neproporcingas, ilgos rankos. Smulki kaulinė struktūra. Vėjams būdingi nelygūs dantys, dantų struktūra nėra balta. Paprastai tai žmonės, kurių nuotaikos keičiasi kelis kartus per dieną, netinka jiems monotoniški darbai. Gyvenimo kokybė yra nepastovi. Dominuoja nervų sistema, todėl yra dirglūs, neperneša skausmo ir yra nervinga būtybė. Būdingas neaiškus nerimas. Daug kalba, kalbėsena greita, gyva, gali užsikirsti. Vėjo tipo žmonės yra labai imlūs, greitai mokosi ir yra stiprūs praktikuotojai. Vėjai gali būti ilgaamžiai, jeigu pamaitinami kaulų čiulpus.

 

Seksualinė energija: 2,3 santykiai į pusantro mėnesio.

 

Sunaudojami maisto kiekiai įvairūs. Vėjo tipo žmonėms tinkantis maistas – šildantis (šiltos sriubos, kaulų buljonai, mėsa). Gerai – aviena, jautiena, kalakutiena (visai netinka kiauliena). Skysčių išgeriami kiekiai – įvairūs (1-1,5 litro). Arbatos – šildančios, nesaldžios arba pasaldintos rudu palmių cukrumi. Gali naudoti užšaldytą (atšildžius) tirštą raudoną vyną, vėlai rudenį šiltą alų (tinkamiausias tamsus). Netinka – kartumo turintis maistas, traškučiai, žaliavalgystė

 

Išvaizda. Subtilesni došų skirtumai.

 

Blakstienos: tankios, mažytės ir labai sausos (dažnai išsausėja akys)

Dantys ir dantenos: reti, labai sausi, smulkūs, nelygūs

Balsas: žemas, prikimęs ir silpnas.

Delnai: maži, plonyčiai, delnai sausi (dažnai dreba rankos), delnai suskilinėję, oda šiurkšti.

Nagai: šiurkštūs, tamsūs, maži, sausi.

Blauzdos: mažos, tvirtos (būna dažnai lengvų limfos sutrikimų)

Reakcija į vaistus: itin greita, reikalingos mažesnės dozes vaistų, tiek natūralių, tiek cheminių. Ryškiausios alerginės reakcijos, kurios pasireiškia per nervų sistemą.

Vėjo tipo moteris: moterims būdingos mažos krūtys, kurios žiūri tarsi į du šonus, dar vadinamos tekstuose „isteriškomis krūtimis“.

Vėjo tipo vyras: krūtinės speneliai didesni ir tamsesni, genetalijos labai gerai išvystytos, organas yra pats ilgiausias, didžiausias.

 

Diagnostika

 

Pulsas: paviršutiniškas, tuščias su stotelėmis.

Liežuvis: raudonas, sausas, šiurkštus.

Šlapimas: permatomas, net žydras (beveik bekvapis), perpilstant yra gražūs garsai kaip čiurlenančio upelio, primena vaikišką juoką. Įpylus sezamo ar kanapių aliejaus į šlapimą, jis išsiskaido į smulkučius burbuliukus.

 

Gydymas

 

Ligos: kyla į viršų, žemyn, į šonus, gali eiti ir sūkuriais. Tipiškos ligos yra hormoninės sistemos, antinkščių sutrikimai, artritai, senatvinė astma. Net 86% ligų - vėjų.

Elgesys: būti šilumoje, bendrauti su draugais, kurie malonūs jūsų sielai.

Raminančios priemonės: sriuba, aliejų vaistai.

Poilsis: vasaros vidurys. Organizmui stiprinti – ankstyvas pavasaris (vasario 20 kovo 10) ir ruduo (spalio pabaiga – lapkričio pradžia). Šiuo metu gerai smilkymas, aliejavimas, klizmavimas, pirtis neturi įtakos. Visas gyvenimo rėžimas – tausojantis.

Faktoriai, lemiantys senėjimą: įv. susisiekimo priemonės, skraidymas, narkotinės priemonės, kurios suardo vėjus, vėliau ir patį centrinį kanalą. Sendina taip pat, jei gyvenate ten, kur yra nuolatos skersvėjis. Šis tipas nelinkęs plikti, o jei plinka, tai dėl cheminių vaistų, antibiotikų, dėl netinkamos mitybos ar endokrininių, nervinių sutrikimų.

Senėjimas: horizontaliom linijom išvagota kakta.

Vaistažolės: (Šiltos, saldžios žolės). Laukinis salieras, anyžius, bazilikas, gudobelė, brami, gvazdikas, debesylas, tan - kvej, ženšenis, kardamonas, apelsinų žievė, lauro lapai, cinamonas, muskato riešutas, rabarbaras, šviežias imbieras, saldymedis, pankolis, čiobrelis, eukaliptas. Indai vaistažolių ruošiniams - „vėjų“ žmonėms – metaliniai indai.

Bazinis aliejus Eteriniai aliejai Smilkalai
Sezamo (kiti: migdolų, linų, alyvuogių) kamfora, gaulterija, cinanonas, muskusas, sandalas, rožė, jazminas Sandalas, myrra, ladanas, muskusas, gardenija

Tikslas – sumažinti jautrumą, stiprinti nervus.

 

 

Tulžis

(ugnis)

 

Didžiausia smegenų dalis išdėstyta nugarinėje dalyje, dantys yra lygūs, turi taisyklingą sukandimą. Išoriškai vieni iš gražiausių tipų. Kūnas – atletiškas, proporcingas. Kaulai ganėtinai stiprūs. Dantys – labai lygūs. Plaukai yra stiprūs (ypač antakiai), šiam tipui nebūdingas plikimas bei žilimas. Kalba yra aiški ir intensyvi.  Aštrus protas. Paprastai tai būna žmonės kurie yra valdingi, norintys kontroliuoti situaciją. Jei ramūs, jaučiasi negerai. Dominuojanti emocija – pyktis. Neperneša karščio (kur pastoviai tvanku, šilta). Gyvenimo trukmė Tulžies tipo potencialiai laikoma trumpiausia iš visų došų (65-70 metų), jei neišmoksta gyventi tausojamai. Tulžis laikoma apgaulingiausia doša.

 

Miegas: 7-8 val.

Seksualinė energija: 2-3 sueitys per mėnesį (kai vėsus oras, galima dažniau).

 

 Subtilesni došų skirtumai.

 

Blakstienos: mažos, retos, plonos.

Dantys ir dantenos: vid. dydžio, šviesaus kaulo, dantenos itin minkštos.

Balsas: aukštas, čaižus, ritmingas balsas. Tulžiai būdinga sklandi kalba.

Delnai: vid. dydžio, šilti, rožiniai.

Nagai: vid. dydžio, rožiniai, minkšti.

Blauzdos: minkštos, bet proporcingos.

Reakcija į vaistus: vid. greičio reakcija ir jautrumas aspirinui. Tulžiai sunku numušti temperatūrą.

Tulžies tipo moteris: vid. dydžio krūtys, konusinės formos

Tulžies tipo vyras: genetalijos išvystytos vidutinio dydžio, tiek speneliai, tiek kūno struktūra gražiai sudėta.

Faktoriai , lemiantys senėjimą: turi įtakos vadovaujantis darbas, ypatingai naktinis darbas, kuris nualina kepenis., alkoholis (tulžies tipo žmogui labiausiai kenkia, nes greičiausiai vyksta degeneraciniai procesai kepenyse). Senstant nuriebėja kepenys, nusėda skrandis, ir inkstai. Klimaksas – ilgas, skausmingas, kraujingas (sunkiai perneša).

 

Ligos: staigios ir ūmios. Skausmingai pakantūs, bet nekantrūs. Sunku numalšinti temperatūra. Blogi požymiai: kartus skonis burnoje, karštis odos paviršiuje, skausmai virškinant maistą, dažni galvos skausmai. Tulžies tipo sutrikimai nueina per kraują (kraujospūdis), stiprus prakaitavimas (aitrus), jautrios akys, kepenų ir tulžies problemos.

 

Būdingos ligos: tulžies, hepatitai, gimdos kaklelio, galvos skausmai.

 

Mityba. Poreikis valgiui valgymas reguliarus, mėgsta daug ir sočiai. Maistas – saldus (razinos, datulės, granatai), sutraukiantis. Naudojami mėsos kiekiai nedideli (kiauliena, triušiena), žuvis, grybai. Gali valgyti daug ir vėlai (ilgai nejaučia problemų), netunka, greita medžiagų apykaita. Kenkia alus (ypač rudenį). Nuo alaus šis tipas labai tunka. Gali naudoti atšaldytą vyną. Kadangi tulžis yra linkusi į labai stiprius galvos skausmus (tulžies ir kepenų kilmės), todėl negali badauti. Tik prie kai kurių hepatito formų, virusinių infekcijų yra paskiriamas badavimas. Mėgsta labai įvairų maistą, ryškius tonus, tiek spalvose, tiek skoniuose. Linkę į egzotišką virtuvę, linksta į visokius kraštutinumus maiste. Arbatos saldinamos, tik netinka medus. Turi išgerti skysčių 2,3 – 2,5.Tulžis tapati ugniai, palaiko tokius aukštus virškinimo procesus, kad net kraujo, cholesterolio rodikliai skiriasi. Tiek kraujo takumas, tiek spaudimas aukštesnis. Iki 40-45 metų didelių problemų kūne neturi. Todėl netinka aštrus, karštas maistas.

Šo, dar iš karvės ir ožkos pieno, švieži mėsa, laukinių paukščių mėsa. Ožkiena, džiovinta mėsa, skaldyti miežiai, šaltas vanduo ir atšaldytas virintas vanduo laikomas maistu sergantiems tulžies ligomis.

 

Diagnostika

 

Pulsas: greitas, platus, įtempas.

Liežuvis: padengtas storomis apnašomis.

Šlapimas: kvapas aitrus , aštrus, garuoja. Jausmas, kad šlapimas yra tirštokas, konsistencija panaši į arbatą su medumi.  Kai pilate iš vienos stiklinės į kitą, garsas primena vandens burbuliavimą.  Tulžies tipo žmogui nebūdingi dideli burbuliukai, susidaro tik pakraščiuose ir primena į netyrąją seilių struktūrą, kuri panaši į mažyčius spjūvius. Įpiltas aliejus plaukios kaip didelė dėmė.

 

Gydymas

 

Ligos: tulžies tipo ligos eina į viršų, į apačią.

Elgesys: ramiai sėdėti vėsumoje.

Prieš tulžies ligas: nuovirai ir milteliai

Poilsis: gegužės pabaiga – birželio pradžia arba rugsėjo pradžia – spalio pradžia (jūra, ramus buvimas, tyla)

Senėjimas: Senstant gali nuriebėti visas veidas. Išryškėti aštrios linijos prie antakių.  Gali veidas išlikti jaunas, bet kaklas ir rankos išlikti žymiai senesnės.

Vartai gydymui: švelnūs masažai, klizmos su pienu, įtrynimai į odą vėsinantys sutrinti augalai (pelynas, šlamutis). Tinka išoriniai (vėsūs) kompresai su pienu. Gydant naudojamas kraujo nuleidimas (labai stipri priemonė). Puikiai tinka akupunktūra, gydymas dėlėmis, smalomis, badavimas (taikomas dažnai, bet pagal tinkamą datą). Gydoma ir garsu , spalva (gydymas spalvotu stiklu 5, 12, 40 dienų, spalvotas maistas, aliejai ir pan.). Puikiai tinka lašinimas į bambą. Tinka šiltos vaistingos vonios (kadagys, pelynas, gensijonas, kaulažolė, kiaulpienė).

Vaistažolės užpilamos baltu vynu.

 

Žolės - (Vėsinančios, saldžiai-karčios žolės) Svilarožė, brahmi, erškėtis, gervuogė, jazminas,  žemuogė, dobilas, kalendra, dilgėlė, kuminas, laimas, citrinžolė, citrina, gyslotis, avietė, melisa, mėta, pipirnė, kiaulpienė, ramunė, bobramunė, sandalas, saldymedis, pankolis, rožė, chrizantema, trūkažolė (cikorija), šafranas, rūgštynės. Indai vaistažolių paruošimui – žalvariniai, sidabriniai.

Bazinis aliejus Eteriniai aliejai Smilkalai
bazinis – kokoso (galima vynuogių), tinka ir ghee (vartojama į vidų). (Dauguma gėlių žiedų aliejus) gardenija, jazminas, rožė, sausmedis, žibutės, irisas, lotosas, sandalas (tepama trečiosios akies areale); į galvą įtrinti (vėsina): citrinžolė, mėta, cuma, vetiverijus. Sandalas, rožė, šafranas, jazminas, pelargonija, ladano, kedro, šalavijo.

Tikslas - sumažinti įsiaudrinimą, agresyvumą.

 

 

Gleivės

(žemė - vanduo)

 

Šio tipo žmonės yra gražiai gyvybingi, ramūs, susikaupę. Jie yra atsparūs streso požiūriu. Net pykdami išlieka santūrūs.  Nemėgsta šalčio, drėgmės, neperneša vėjo, šalčio ir drėgmės vienu metu. Atmintis jų yra stabili. Gleivių tipo galva telpa į trikampį, eisena lėta, judėjimas gerai išcentruotas, vaikščiojimas gali priminti dramblį. Dantys yra gražiai lygūs.

 

Miegas: 9 – 10 val., būtinas rytinis miegas, atsikėlę anksti ryte, nesijaučia žvalūs.

Seksualinė energija: 3-5 kontaktai per savaitę.

 

Išvaizda. Subtilesni došų skirtumai.

 

Blakstienos: Didelės, aliejingos, tankios ir tvirtos

Dantys ir dantenos: Dantų struktūra pati gražiausia , giliau pasodinti dantys, dantenos minkštos, rožinės ir turi blizgesį.

Balsas: lėtesnis, malonus, gilus ir šiltas.

Delnai: dideli, aliejingi, itin tvirta ranka, pats delnas yra vėsus.

Nagai: dideli nagai, stori, glotnūs, balti ir aliejingi.

Blauzdos: ypatingai taisyklingos, ovalios formos, tvirtos.

Gleivių tipo moteris: krūtys didžiausios, ovalios.

Gleivių tipo vyras: organas yra pats mažiausias ir stambiausias.

 

Mityba: valgio potraukis santūrus. Gali būti vegetarais, gali nevalgyti pusryčių, nes gleivės teikiančios malonumą labai ilgai išsaugo informaciją apie patirta skonį valgio metu. Jos ilgai ryte miega, kadangi jos ilgai miega, jos gali valgyti pusryčius apie 11 val. Geriausia joms valgyti iki 6-6,5 val. vakare. Valanda- dvi prieš miegą puikiai tinka aštresnės arbatos (pvz., indiškos). Arbatas galima saldinti tik medumi. Gerai yra rūgpienis, pienas naudojamas vakare (po 17-18 val.), Gleivių tipo žmonės gali valgyti aštrų maistą (gerėja medžiagų apykaita), gali naudoti stiprius alkoholinius gėrimus, tačiau saikingai.

Neesant dideliems skrandžio sutrikimams – gvaizdikėlis, juodasis pipiras, kardamonas – visi prieskoniniai augalai, kurie tinka užsipilti šiltu pienu. Šiuo būdu gleivės sušyla, išsiskaido gleivės ir jos taip geriau užmiega. Rūgpienis su cinamonu yra būdas reguliuoti kraujospūdį (iki 4 val.). Aviena, laukinio jako mėsa, laukinių plėšriųjų gyvūnų mėsa, žuvis, medus, seni grūdai iš sausų vietų, šiltas maistas, šo ir dar iš jako pieno, stiprus čan, ir virintas vanduo – štai maistas, kurį turi vartoti sergantis gleivių sutrikimais.

 

Diagnostika

 

Pulsas: giluminis, silpnas, lėtas.

Liežuvis: balkšvas, bespalvis, minkštas, drėgnas.

Šlapimas: gelsvas, kvapas bei garavimas nežymus. Įsižiūrėjus atrodo, kad yra įpilta truputi pieno, primena į liepžiedžių arbatą. Iš visų tipų šlapimas yra pats neskaidriausias. Įpylus sezamo ar kanapių aliejaus, jis bando panerti ir vėl pakilti, gali skilti į tris stambias dalis. Pilstant šlapimą yra pojūtis, kad pili skysta rūgpienį.

Jos kol turi vaisingą periodą, 4-5 d iki ciklo šlapimas tampa su daug nuosėdom, o vėjams tai  būna, jeigu sutrinka skydliaukė ir pan.

 

Gydymas

 

Ligos: iš visų tipų mažiausiai sergantys (20% ligų - gleivių). Gijimas – lėtas. Sutrikus gleivėm – apetito stoka, skonio nejautimas, nevirškinimas, šalčio pojūtis. Sutrikęs miegas veda į depresiją, šio tipo žmonės tai sunkiausiai perneša. Augliai atsiranda lėtai (per kelerius metus). Gydant galimi drastiški būdai: operacijos, manualiniai masažai, akupunktūra, dėlės ir pan. Tačiau blogai perneša narkozę.

Prieš gleivių ligas: piliulės ir vaistai pagaminti iš pelenų.

Elgesys: daugiau judėti, būti šilumoje.

Reakcija į vaistus: itin lėta reakcija, jai reikalingos aukštesnės vaistų dozės, o pats efektas išryškėja labai lėtai, pasisavinimas lėtesnis.

Poilsis: žiema ir vėlus, bet šiltas ruduo.

Faktoriai, lemiantys  senėjimą: skyrybos, kraustymasis iš vienos vietos į kitą, artimų žmonių netektys, ilgalaikis susilaikymas.

Senėjimas: Senstant žyla ir plinka, tunka visos kūno dalys (rankos, kojos, blauzdos), gali pastambėti kokia nors veido dalis, atsiranda senyn masyvi nosis. Gleivių tipo moterims – nusmunka lūpų kampučiai.

Gydymo vartai: vimdymas (avižų košė ir kisielius po to vimdymas su saldymedžiu). Tinkamas tam laikas – pavasaris, kada gleivės pradeda judėti, susikaupusios per žiemą.

Vaistažolės: (Lengvai šiltos ,sausinančios, deginančios, rūgščiai sutraukiančios žolės). Adžvan, bazilikas, gudobelė, gvazdikėlis, gervuogė, imbieras (sausas), isopas, kardamonas, apelsino žievė, cinamonas,  dilgėlė, citrina, varnalėša, kadagio uogos, morka, mėtos (2 rūšių), kiaulpienė, petražolė, ramunėlė, garstyčių sėklos, kraujažolė, čiobrelis, juodasis pipiras, šalavijas, rūgštynės, eukaliptas, efedra. „GLEIVIŲ“ tipo žmonėms – variniai, neutralūs – moliniai.

Bazinis aliejus Eteriniai aliejai Smilkalai
Garstyčių (galima linų). šalavijas, kedras, pušis, mira, kamfora, muskatas, pačiolis, cinamonas. visos smalos : pušų, miros, kamforo, baziliko, kamfora.

Tikslas - šalinti apatiją, vangumą, valyti gleives.

 

 

MIŠRIEJI TIPAI

 

Tulžis – Gleivės

 

Pasižymi įprastai truputi tamsesne odos spalva, varinis švytėjimas juos lydi visą gyvenimą. Linkę greitai nudegti saulėje. Praktiškai visi yra persirgę gelta. Veidas iš priekio primena kamuoliuką, išreikšta graži plaukų augimo linija, tarsi 2-3 cm yra labai taisyklingai išskusta kakta. Tai Indijoje dominuojantis tipas. Sveikatingas tipas, nepaprastai taisyklingų proporcijų, lieknos ir šiek tiek aptakios kūno formos. Šis tipas yra kiek klastingas, nes gerdamas alkoholį gali ilgai nepajausti žalos. Yra labai gera medžiagų apykaita, iš audinių, ji jautriausia infekcijom (perpilinėjant kraują galima užsikrėsti sepsiu ar hepatitas). Šis tipas labiausiai linkęs plikti. Senstant gali nuriebėti visas veidas. Yra geras audinių atsistatymas, gali įkristi į gylį akys (jeigu netinkama, prasta mityba). Gali išryškėti piešinys kaktoje, gali veidas išlikti jaunas, bet kaklas ir rankos išlikti žymiai senesnės.

 

Vėjas – Gleivės

 

Galva nuo ausų didėja, eina platyn (kaip faraono galva). Dažnai turi disproporciją kūne, lieknas žmogus ir jo yra labai minkšta oda, kurią paspaudus ji lėtai grįžta, atsispaudžia.  jo yra dideli delnai arba didelės pėdos. Gali būti labai ilgas kaklas, ilgos rankos. Charakteris – lėto būdo ir yra labai pagavaus proto. Ši doša yra labai dėkinga, į kurią galima talpiai talpinti žinias. Jautriausia, pažeidžiamiausia vieta – sąnariai (artritai, reumatai, kurie yra klastingi ir ilgą laiką nediagnozuojami). Nebūdingi burbulai, jiems susidaro mikro burbuliukai. Jei vėjas - gleivės plinka (smilkinių viršutinė dalis), tai matote keturių metų scenarijų, matote, kad keturi metai iki tol turėjo būti išsekę inkstai). Senstant akių kampučiai nukrenta, išdidėja antakiai, ausyse, nosyje, antakių plote išvešėja, senyviems žmonėms gali net „kabėti“ antakiai, vokai pakristi.

 

Tridoša

 

Galva iš priekio yra kaušinio formos, iš galo kamuolys kaip ir yra būdinga tulžies tipui, iš priekio galima pamatyti tam tikrą trikampį. Viršugalvis yra visiškai plokščias, ant jo galima padėti padėklą. Tridošų daugiausia yra Mongolijoje, Buriatijoje. Šio tipo žmonės yra laikomi potencialiai sveikiausiais.

 

Vėjas – Tulžis

 

Vėjas – Tulžis yra labai greitas. Jis yra ir tulžingas ir nervingas vienu metu. Veidas yra kvadrato formos (plačiaveidžiai), tai gerai matyti iš priekio. Šis tipas dominuoja Tibete, kai kuriuose Kinijos provincijose.

 

Physiologia

 temperamente